Kraniosakrální terapie

Kraniosakrální terapie je celostní, velmi jemná, neinvazivní metoda podporující a obnovující regenerační a léčivé procesy těla. Primárně pracuje s kraniosakrálním, několikavrstvým membránovým systémem, ve kterém od lebky (cranium) ke křížové kosti (sacrum) pulzuje mozkomíšní mok, čirá tekutina obsahující velké množství fotonů. Tento membránový systém tvoří vzájemně propojenou síť obalující mozek, míchu, vystupující nervy a jeho vnější vrstvy se upínají na lebeční kosti, první krční obratle a křížovou kost, a tak přímo i nepřímo dalšími spojeními komunikuje s celým tělem. Pulzující mozkomíšní mok je nezbytný pro výživu a detoxikaci nervové soustavy a s jeho rytmickým pohybem se slaďuje i pohyb našich buněk, kostí a tkání v těle. Tyto rytmy a pohyby lze citlivýma rukama vnímat.

Funguje-li tedy kraniosakrální systém dobře, je dostatečně vyživována a očišťována i naše nervová soustava, a to se odrazí na stavu našich orgánů a veškerých tělesných funkcí.

V průběhu času však naše tělo ztrácí pružnost, ukládá zkušenosti a zranění, ať už fyzická či psychická. Protože tělo tvoří jeden složitý dokonalý celek, jakákoli změna jeho části ovlivní ostatní, včetně rytmického pohybu. Tělo se tak snaží zranění a zátěže zapouzdřit a držet lokalizované pokud možno na co nejmenším místě a k této stabilizaci spotřebovává energii. My tato místa pak můžeme vnímat jako bolest, únavu, omezení, dysfunkce či jiné obtíže.

Terapeut jemnými doteky kontaktuje specifická místa na těle v anatomickém a fyziologickém vztahu s kraniosakrálním systémem a postupnou prací uvolňuje energii drženou v blocích včetně vzorců na nich vázaných. Stimuluje centrální nervovou soustavu, pracuje s kostmi, svaly a fasciemi, ovlivňuje orgány, vyrovnává hormonální systém, metabolismus i psychiku. Vše v souladu s Dechem života, základním uspořádávajícím principem lidského těla, které se tak opět může dostat ke zdraví a pružnosti a obnovuje svou schopnost seberegulace.


Jak terapie probíhá?
Nejprve se seznámíme úvodním rozhovorem a nastavíme bezpečný prostor. Samotná terapie probíhá v pohodlném oblečení, nejčastěji vleže na masérském stole. Dotek je velmi jemný, pro lepší představu silný asi jako váha desetikoruny. Průběh terapie i sekvence kontaktů odráží potřeby a možnosti Vašeho systému. Vše zacelíme závěrečnou integrací. Přímé účinky terapie se mohou projevovat po dobu až tří následujících dnů. Je proto vhodné terapii plánovat tak, abyste mohli mít alespoň jeden den klidnější režim bez větší fyzické námahy. Kvůli reorganizaci na základě nově vyvolaných procesů a nastolené rovnováhy v těle je vhodná doba mezi ošetřeními většinou tři až čtyři týdny.


Pro koho je vhodná?
Pro svou jemnost a respekt individuálního systému klienta je vhodná pro všechny věkové skupiny.


Kdy je terapie vhodná?

  • pro podporu imunitního systému a detoxikace
  • po zraněních a operacích, při rekonvalescenci
  • při akutních i chronických bolestích, zánětech
  • po úrazech, šokových a traumatických stavech, při řešení postraumatických příznaků
  • při pohybových obtížích a degenerativních změnách pohybového systému
  • při migrénách
  • při alergických reakcích, astmatu, autoimunitních chorobách
  • podporuje funkci orgánů, včetně smyslových
  • pomáhá při problémech s dutinami
  • ulevuje po náročných zubních ošetřeních, při nošení rovnátek
  • při velké fyzické, mentální i emocionální zátěži
  • při přípravě na otěhotnění, jako podpora při těhotenství, porodu a poporodní integraci maminky a dítěte, zmírnění následků traumatického porodu
  • pro podporu kojení, při kolikách, nespavosti a plačtivosti miminka, úleva při bolestivém růstu zoubků
  • při růstových problémech, hyperaktivitě
  • zkvalitňuje spánek, zlepšuje vitalitu, pružnost a adaptibilitu


Integrace terapie probíhá až 72 hodin. Pokud je to tedy možné, následující dva až tři dny si naplánujte fyzicky méně náročný režim a příjímejte více vody.

Vytvořte si webové stránky zdarma!